Google'da ilk sırada çıkmak

    Zor, cidden zor ve bayağıda önemli bir mevzudur bu. Şimdi ben sizlere enine boyuna anlatacağım bu olayı ama unutamyın"Kelin merhemi olsa kendi başına sürerdi". Yani bende şu an çoğu kategoride üst sıralarda çıkmakla meşgulüm. Neyse hadiyin başlayalım.
    Şimdi arkadaşlar ilk önce neden Google üstünde duruyoruz onu bir anlatayım. Çoğumuzun Türkçe bir sitesi olduğunu varsayıyorum. Bu bağlamda Türk insanına en çok önem veren site Google oluyor kanımca. Çünkü Google'da "Sadece Türkçe s,telerde arama yapın" gibisinden bir bağlantısı var. Zaten o yüzden ülkemizde Google çok seviliyor. Ama dünya geneline baktığımızda en çok tıklanan arama motoru Yahoo!
    Öncelikle Google'ın arama mantığını bilirsek, adımlarımızı ona göre atabiliriz. Arkadaşlar Google siteleri tararken en önem verdiği şey sitenizin adı. Mesela Sandisk ile ilgili bi site arıyoruz. İlk sırada www.sandisk.com çıkar. Çünkü bu Sandisk'in resmi sitesidir ve ilk sırada çıkmayı sonuna kadar hak etmektedir. Bu yüzden eğerki alan adı alacaksanız, bedava yada değil fark etmez ilgili bir alan adı alın. Benim gibi isim ve soyisimden oluşan aptal bir alan adı almayın yani
    İkinci olarak Google'ın baktığı şey "Title", yani "Başlık". Eveet, tite başlık demek. Bşlığınız nerde gözükür. Web browserınızın üstünde. Bakın bakın ekranın en üst sol köşesine bakın. Orda "WEb sitesi yapımı" yazıyor mu? İşte o benim sitemin title. Google'a bunu yazdığınızda denemedim ama üst sıralarda çıkıyor olamam lazım. Bilmeniz gereken buraya yazacağınız şey klasik birşey olmamalı. Yani mp3, indir filan gibi şeyler bütün sitelerde var ve sie birşey kzandırmaz. Buraya ayzacağınız çarpıcı birşey olmalı ve kullanıcılarınızın arattırma potansiyeli olmalı. Okumaya devam. Ha unutmadan, sitemin başlığını nasıl değiştiririm diyorsanız anlatayım. Html kodlarınızın olduğu bölüme girin. Orda standart olarak <title>sitemin başlığı<title> gibisinden bir kod olamlı. Ordaki "sitemin başlığı" yerine istediğiniz kısa bir başlık yazın. Eğer yoksada böyle bir bölüm elle <head><head> etiketlerinin arasına <title>sitemin başlığı<title> etiketini yerleştirin.
    Google'ın bir başka önem verdiği şeyde arattırılan kelime sayısıdır. Yani mesela Google'da "Sandisk" kelimesini arattırdık. Bir sitede 300 kere geçiyor, diğerinde 400 kere. 400 kere geçen daha ön sırada yer alır. Çünkü Google'ın mantığı, "Eğer bu kelimeden çok geçiyorsa, bu site aranılan kelime için daha ilgili bir sitedir" tarzındadır. Ama bu yöntemi etkisini zaman içerisinde yitirmiştir. Çünkü bazı hin kullanıcılar sitelerine görünmez yazı ile yada ayrıı bir sayfaya binlerce kez aynı kelimeyi yazıp duruyorlar. Yada internetde en çok aranılan kelimeleri bir sayfaya dolduruyorlar. Bendenizde bu yöntemi denemiştir. Ama başarılı olamadım. Ama tabiki bununda önemi var.
    Bir başka önemli konuda meta tag dediğimiz olaydır. Buda html kod kısımı ile alakalı bir olyadır ve Google'ın sitenini doğru indexleyebilmesi için hayati önem taşır. Meta taglarda sitenizin dili, başlığı, açıklaması filan yer alır. Bazı arama motorlaeı bu bilgilere önem verirler. Ama Google yine bazı hinlerin yüzünden bu bölümden de elini eteğini büyük ölçüde çekmiştir. Yinede siz bu bölüme önem verin derim. Meta taglar ile ilgili ayrıntılı bilgi için http://htmldersleri.blogcu.com adresine göz atın derim. Buda benim diğer blog sitem ayrıca. Her hafta html kursu veriyorum. Biraz reklamın hiç zararı olmaz değil mi
    En önemlisini en sona sakladım. Pagerank. Daha önce hiç duydunuz mu bilmiyorum ama Pagerank kısaca pr çok önemli ve Google'ın lisanslı teknolojisinin adı. Bu sitelerin bir tür rütbesi. Her sitenin bir pr değeri vardır. Bu değer 0 ile 10 arasında değişen bir rakamdır. Eğer sitenizin prsi yüksekse, üst sıralarda yer alırsınız. Eğer düşüksede alt sıralarda. Mühim olan bu değeri nasıl yükseltebileceğiniz. Google'ın mantığı şu. Eğer prsi yüksek bir site, başka bir sitenin likini yayınlıyorsa, demekki linki yayınlanan site iyi bir sitedir. Yani mesela blogcu.com un prsi 6(bu iyi birşey). Blogcu benim reklamımı yapıyo diyelim(ki yapıyo) yani sitemin adresini kendi sitesine koyuyo. O zaman Google diyorki "hee dimekki bu denizatm.blogcu.com iyi bir siteki koskoca blogcu.com bunun linkini sitesine koyuyor du ben şu garibanında prsini yükselteyim". Budur yani. O yüzden siteninizn linkini prsi yüksek sitelere koymaya çalışın. Buda zor tabi. Çünkü siteniz iyi olmalıki iyi siteler sizin linkinizi koysun. Bu işde ticarete dökülmüş durumda. Bazı siteler prlerinin 7-8 olduğunu iddia edip para karşılığı sizin linkinizi sitelerine koyuyorlar. Bunlara kanmayın. Herhangi bir sitenin prsini öğrenmek için tıklayın. Ordaki kutucuğa sitenin ismini yazın ve yandaki butona tıklayın. www.google.com un prsi 10. Ayrıca öğrendiğime göre Türkiye'de prsi 8 olan site yokmuş. Birde unutmayın, prsi 3 olan 1000 tane siteye linkinizi eklemekle prsi 4olan 1 tane siteye linkinizi eklemek aynı şey. Yine 1000 tane 4 ile 1 tane 5 aynı şey. O yüzden olabildiğince yüksek sitelerle link değişimi yapın. Link değişiminin mantığı, siz birisinin sitesinin linkini sitenize ekliyorsunuz ve o biriside sizin linkinizi ekliyor. Eğer isterseniz benimle link değişimi yapabilirsiniz. Kapım hepinize açıktır. Bir sonraki makalemde umarım hepiniz Google'da ilk sıralarda çıkıyor olursunuz.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !